gabinet stomatologiczny rzeszów

Wstawianie zęba Rzeszów

Odbudowa zębów po urazie w Rzeszowie

W sytuacjach całkowitej lub częściowej utraty zęba korzystamy z usług gabinetu stomatologicznego. Obecnie większość gabinetów dentystycznych świadczy usługi uzupełniania braków zębowych w następstwie wybicia, złamania lub zniszczenia twardych tkanek zęba w przebiegu procesu próchnicowego.

Wstawianie zębów może być bardzo prostym zabiegiem odbudowy złamanego zęba z wykorzystaniem korzenia zęba lub zabiegiem dużo bardziej specjalistycznym jak np. wstawianie zębów w całości pod postacią implantów i koron protetycznych na implantach.

wypełnienie światłoutwardzalne zębów
wypełnienia zębów

Wstawienie złamanego zęba

Wstawianie zębów (odbudowa zębów) w następstwie znacznych uszkodzeń tkanek twardych koronowej części zęba sprowadza się do zastosowania uzupełnień typu inlay/onlay, gdzie wykorzystuje się niewielką część zdrowej, twardej tkanki korony zęba. Jest to rozwiązanie o tyle lepsze od zwykłego wypełnienia zęba (plomby), że skutecznie odbudowuje prawidłowy kształt powierzchni stycznych i powierzchni żującej, przywracając tym prawidłowe kontakty z zębami sąsiednimi i przeciwstawnymi.

Wstawienie złamanego zęba czyli uzupełnienie złamanej części koronowej zęba w następstwie urazu polega najczęściej na odbudowie brakującej koronowej części zęba z wykorzystaniem korzenia złamanego zęba po uprzednim przeleczeniu kanałowym. Najprostszą metodą jest rekonstrukcja materiałem kompozytowym do której wykorzystuje się wkłady koronowo-korzeniowe (wkłady z włókna lub standardowe wkłady koronowo korzeniowe tytanowe lub pozłacane). Estetycznie jednak lepszy efekt daje zastosowanie korony protetycznej najlepiej pod postacią korony pełnoceramicznej w odcinku przednim lub jeśli jest to odcinek boczny trzeba wykonać mocne korony na podbudowie metalowej. Do tych koron często wykonuje się wkłady koronowo-korzeniowe lane (wkłady wykonywane metodą pośrednią przez technika dentystycznego po uprzednim wykonaniu wycisków).

Wstawianie wybitego zęba

Dużo większy nakład pracy wiąże się z sytuacją, gdy konieczne jest wstawianie zębów po urazie w następstwie wybicia zęba w całości. Wstawienie wybitego zęba polega często na tym, że do odbudowy braku trzeba wykorzystać zęby sąsiednie. Minusem tej metody jest konieczność przygotowania (oszlifowania) zębów sąsiednich – nierzadko trzeba wykonać leczenie kanałowe i wzmocnić zęby filarowe przez wkłady koronowo-korzeniowe. Wstawienie wybitego zęba (brakującego zęba) bez konieczności „niszczenia” sąsiednich zębów jest możliwe dzięki powszechnemu już stosowaniu implantów w stomatologii i koron na implantach. Jedynym minusem tego sposobu uzupełniania brakujących zębów może być tylko stosunkowo jeszcze wysoka cena dla części pacjentów.

Najgorszym sposobem z możliwych przy jakichkolwiek brakach zębowych jest pozostawienie tych braków bez uzupełnienia, nawet jeśli braki te znajdują się w odcinku bocznym i są niewidoczne. Prowadzi to bowiem do nachylania się zębów sąsiednich do luki po brakującym zębie lub tzw. „biernego wyrzynania zębów”, czyli wysuwania się zęba przeciwstawnego z zębodołu. W sytuacji takiej pośrednim, tymczasowym rozwiązaniem przed podjęciem ostatecznej decyzji może być wykonanie uzupełnienia ruchomego (zdejmowanego) pod postacią częściowej protezy osiadającej – mikroprotezy.

most porcelanowy na podbudowie z tlenku cyrkonu