17 852 96 22 17 787 96 06

Leczymy bezboleśnie i bezstresowo

Dzięki nowoczesnej technice znieczuleń komputerowych systemem WAND STA ...

więcej

Przywracamy uśmiech, poprawiamy naturę

Dzięki wybielaniu oraz zastosowaniu koron i licówek pełnoceramicznych ...

więcej

Rozwiązujemy skutecznie Twoje problemy

Starcie zębów, zaburzenia w stawie skroniowo-żuchwowym, bóle głowy...

więcej

Przypadek 3 - Most porcelanowy na podbudowie z tlenku cyrkonu


Pacjent zgłosił się do gabinetu dentystycznego celem poprawienia estetyki i funkcjonalności uzupełnienia protetycznego w odcinku przednim szczęki. Około dwóch lat temu, w wyniku złego leczenia endodontycznego, pacjent stracił lewą jedynkę. Dotychczas użytkował protezę ruchomą częściową, uzupełniającą jej brak. Nie była to sytuacja komfortowa dla młodej osoby.

 

W badaniach RVG stwierdzono również nieprawidłowe leczenie endodotyczne drugiej jedynki. Pacjent został skierowany na powtórne leczenie kanałowe zęba 11, które zostało przeprowadzone z pozytywnym efektem. W związku z tym u pacjenta został zaplanowany most, którego filarami zostaną zęby 12, 11 oraz 22, a przęsło stanowić będzie brakująca jedynka. Ustawienie zębów 12 i 22, a zwłaszcza ich obrócenie wymusiło również przeprowadzenie leczenia kanałowego w ich zakresie.

 

Niestety nie dysponujemy zdjęciem stanu wyjściowego z użytkowaną protezą ruchomą, a jedynie zdjęciem modeli diagnostycznych, które mogą jedynie przedstawić sytuację wyjściową.

 

Most porcelanowy

 

Wraz z pacjentem zdecydowaliśmy o wykonaniu pracy na podbudowie z tlenku cyrkonu. Jest to obecnie najbardziej biokompatybilny materiał, dający w połączeniu z napaloną na nim porcelaną niesamowity efekt kosmetyczny, zarówno w strefie widocznego uśmiechu, jak również w obszarze przydziąsłowym.

 

Pierwszym etapem pracy było wzmocnienie przeleczonych kanałowo zębów wkładami z włókna szklanego, tak aby stanowiły solidne oparcie dla mostu.

 Most porcelanowy na podbudowie z tlenku cyrkonu

 

Kolejną czynnością było oszlifowanie zębów w taki sposób, aby powstała praca była kosmetyczna i spełniała swoją funkcję. Na zdjęciu gotowe filary przed pobraniem wycisku.

 

Most na metalu licowanym porcelaną dentystyczną
Na tym etapie wycisk przygotowanych filarów zostaje przesłany do laboratorium, a pacjent zostaje zaopatrzony w most tymczasowy, który na pewno nie jest tak dopracowany jak praca ostateczna, ale pozwala na normalne funkcjonowanie w otoczeniu. Właściciel pracy może również na jej podstawie przekazać swoje życzenia zmian w pracy ostatecznej, np. dłuższe lub krótsze zęby, bardziej lub mniej wypukłe itp. Kolor w tym przypadku był dobierany do zębów własnych pacjenta, ale można pokusić się również o wcześniejsze wybielenie zębów własnych i dobranie jaśniejszego koloru w moście, zgodnego z uzyskanym wcześniej efektem wybielania. Obliguje to jednak do wybielania powtórnego za jakiś czas, ponieważ kolor ustalonej porcelany w moście jest niezmienny.

 Korony z tlenku cyrkonu

 

Po niewielkiej korekcie kształtu praca została ostatecznie zacementowana, z pełnym zadowoleniem pacjenta i lekarza. W tym przypadku pacjent odzyskał pełną swobodę uśmiechu, tak istotną w kontaktach międzyludzkich. Do tej pory, użytkowana proteza ruchoma nie dawała takich możliwości. Most porcelanowy na podbudowie z tlenku cyrkonu tak i to w 100 procentach.

 

Most na cyrkonie

 

Licówki porcelanoweMost Licowany Porcelaną i Korona Protetyczna