17 852 96 22 17 787 96 06

Leczymy bezboleśnie i bezstresowo

Dzięki nowoczesnej technice znieczuleń komputerowych systemem WAND STA ...

więcej

Przywracamy uśmiech, poprawiamy naturę

Dzięki wybielaniu oraz zastosowaniu koron i licówek pełnoceramicznych ...

więcej

Rozwiązujemy skutecznie Twoje problemy

Starcie zębów, zaburzenia w stawie skroniowo-żuchwowym, bóle głowy...

więcej

Deprogramator Koisa Rzeszów

Deprogramator Koisa

Starcie zębów to proces powolnej utraty tkanek twardych zęba. Zęby nie powinny ścierać się więcej niż 11 mikrometrów na rok, co oznacza, że starcie 1 mm tkanek twardych zajęłoby 100 lat. Co więc powoduje, predysponuje nas do starcia nierzadko 2-3-4 mm zębów co odpowiadałoby 2-3-4 wiekom naturalnego ścierania? Co powoduje tak znaczne przyspieszenie tego procesu? Jak można mu przeciwdziałać oraz jak naprawić szkody już powstałe?

 

leczenie starcia zębów rzeszów

Przyczyny ścierania zębów:

 

-nieprawidłowe szczotkowanie zębów,

-zgrzytanie (bruksizm),

-zaciskanie,

-złe nawyki (parafunkcje) -przygryzanie przedmiotów, obgryzanie paznokci, policzków…

-nieprawidłowe ustawienie zębów w jamie ustnej (wady ortodontyczne),

-braki zębowe (wczesna utrata zębów trzonowych),

-obecność węzłów urazowych w jamie ustnej (źle dopasowane wypełnienia, uzupełnienia protetyczne).

 

Nadmierne starcie (patologiczne starcie zębów) obserwowane jest już u pacjentów w młodym wieku. Sprzyjające czynniki to stres, nieprawidłowe nawyki żywieniowe (napoje gazowane, duża ilość spożywanego cukru i kwasów) oraz niedostateczna higiena jamy ustnej negatywnie wpływają na stan tkanek twardych zębów, powodując ich utratę. Uprawianie sportów siłowych również nasila powyższy proces.

 

Początkowy etap starcia zębów jest dla pacjenta prawie niewidoczny. Niepokój i umówienie się na wizytę powoduje ukruszenie się brzegu zęba, jego nierówny brzeg oraz nadwrażliwość na zimno, ciepło lub kwaśne pokarmy. W zaawansowanych przypadkach dochodzi do znacznego starcia do ⅓ lub ½ wysokości zęba. Tak duża utrata tkanek zęba, jego wymiaru pionowego, często prowadzi do zaburzeń w stawach skroniowo -żuchwowych, co może być związane z bólami głowy, napięciem mięśni karku i szyi.

 

Metody leczenia starcia zębów:

 

-podstawowa lecz może być niewystarczająca to zmiana nawyków żywieniowych, metody szczotkowania,

-wykonanie szyny relaksacyjnej, ew szyny na zgrzytanie ( bruksizm), ew szyny ochronnej dla sportowców,

-w przypadku większych problemów, które analizowane są po przeprowadzeniu wnikliwego badania stomatologicznego (wywiad oraz badanie) może zaistnieć potrzeba długotrwałej rehabilitacji narządu żucia, która zapobiegnie dalszemu rozwojowi choroby.

 

Na tym etapie, przy użyciu DEPROGRAMATORA KOISA (jest to ruchomy aparat przypominający retencyjny, który umożliwia ocenę stabilności zgryzu) lekarz planuje odpowiednie leczenie, polegające na rekonstrukcji zgryzu, która umożliwia wyeliminowanie przyczyn starcia zębów, a tym samym dolegliwości z nim związanych.

 deprogramator koisa rzeszów

Jak działa DEPROGRAMATOR KOISA?

 

Przy każdym nagryzieniu czy przełknięciu musimy adaptować ustawienie swoich szczęk tak,by zęby stykały się jak najlepiej. Jeśli to dopasowanie nie jest optymalne dla stawu skroniowo -żuchwowego i mięśni to może być ono przyczyną szybkiego zużywania się zębów. Ich uszkodzenia, złamania, ścierania, utraty wypełnień, uszkodzenia prac protetycznych, a mięśnie i stawy mogą odpowiadać bólem.

 

DEPROGRAMATOR po kilku tygodniach noszenia (od 2 tygodni do miesiąca) pozwala na stan rozluźnienia żuchwy i ustawienia jej w optymalnej pozycji do szczęki. Położenie to pozwala na zaplanowanie odpowiedniego leczenia w celu uzyskania nowej, bardziej komfortowej pozycji w zgryzie.

 

Leczenie po deprogramacji nie zawsze musi być skomplikowane ale ma prowadzić do prawidłowych kontaktów szczęki i żuchwy względem siebie, czyli do prawidłowej OKLUZJI. Dobór leczenia jest sprawą indywidualną dla danego pacjenta i jego problemu. Niejednokrotnie wystarczy wykonanie właściwej odbudowy zębów lub ich korekta (EKWILIBRACJA).

 

Dobór odpowiedniej szyny również likwiduje dużą ilość problemów związanych ze stawem skroniowo-żuchwowym, takimi jak:

 

-trzaski w stawach,

-przeskakiwanie żuchwy podczas szerokiego otwarcia,

-ograniczenia możliwości rozwierania szczęki i żuchwy,

-ból stawu,

-napięcie mięśni powodujące ból głowy, szyi i karku.

 

W bardziej powikłanych przypadkach (liczne braki zębowe) wskazane jest leczenie protetyczne, oparte na odbudowie brakujących zębów, w prawidłowym ustawieniu szczęki do żuchwy, uzyskanej po deprogramacji aparatem Koisa. Prace protetyczne wykonane wg tego schematu są przewidywalne i zdecydowanie dłużej funkcjonują w jamie ustnej pacjenta.

 

Lekarz prowadzący powyższe leczenie

Agnieszka Rainer